10 książek, które warto zekranizować

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że film nigdy nie dorówna książce. Nie sposób się z tym nie zgodzić, w końcu nasza wyobraźnia pozbawiona jest ograniczeń. Umysł nie stwarza przeszkód finansowych, technicznych czy obyczajowych. Lubię porównywać wizje innych z moimi własnymi, a najlepsze filmy które do tej pory widziałam w większości tworzone były na podstawie książek. Na przestrzeni lat powstało wiele ekranizacji, tych dobrych i tych, które okazały się nieudane. Mimo to jest jeszcze wiele powieści, które mogłyby trafić na duży lub mały ekran. Mam kilka swoich subiektywnie wybranych propozycji, którymi chcę się z Wami podzielić.

1. Saga Krucze Pierścienie – Siri Pettersen

Ekranizacja trylogii autorstwa Siri Pettersen to moje największe marzenie. Najchętniej w rodzimej, norweskiej realizacji. W sumie inną też bym nie pogardziła. W Polsce ukazały się na razie dwie cześć sagi – Dziecko Odyna i Zgnilizna. To przykład pięknej fantastyki, która jednocześnie smuci, przeraża i zaskakuje.

2. Futu.re – Dmitry Glukhovsky

Futu.re jest trudną i mocną powieścią, w dodatku pozbawiającą złudzeń. Książka ma swój specyficzny klimat, który byłby trudny do odtworzenia na ekranie. Myślę, że już sama inspiracja, a niekoniecznie jej wierna ekranizacja, byłaby czymś niesamowitym.

3. Zaklinacz – Donato Carrisi

Świetny thriller, trzymający w napięciu i zaskakujący. Na podstawie powieści Donato Carrisi mógłby powstać miniserial. Gra prowadzona przez psychopatę to materiał na kilka dobrych, mrocznych odcinków.

4. Niezwyciężony – Stanisław Lem

Zastanawia mnie, że nikt nie nakręcił jeszcze filmu na podstawie Niezwyciężonego. To doskonała powieść do ekranizacji wysokobudżetowej, hollywoodzkiej. To jest przecież gotowy scenariusz! Ridley Scott mógłby przejąć reżyserskie stery. Wyszedłby z tego inteligentny, porządny film sci-fi.

5. Lśnienie – Stephen King

Wiem, że był już film. I serial. Co ja poradzę, że to mój ulubiony horror Stephena Kinga? Lśnienie w wersji z 1980 roku było bardzo dobre, chociaż King nie podzielał wizji reżysera. Właśnie dlatego powinien powstać remake, z którego King byłby zadowolony, a ja zobaczyłabym Lśnienie w odświeżonej formie. Może z całkiem nowym pomysłem. To takie egoistyczne marzenie.

6. Miasto w przestworzach – Greg Keyes

Kilka lat temu przeczytałam Miasto w przestworzach i już wtedy pomyślałam o filmie. Piękna opowieść. Chciałabym ją kiedyś zobaczyć na ekranie kin, ale nie sądzę by ktokolwiek podjął się tego zadania. Książka jest rozwinięciem serii gier komputerowych Elder Scrolls, więc wymaga pewnego zaznajomienia w temacie. Aczkolwiek myślę, że można byłoby stworzyć luźną adaptację, zrozumiałą dla wszystkich.

7. Amerykańscy Bogowie – Neil Gaiman

Niektóre moje marzenia się spełniają. Czytałam o serialu, który powstanie na podstawie powieści Neila Gaimana. Ma zostać zrealizowany na zlecenie stacji Starz. To bardzo dobrze wróży produkcji, gdyż stacja wypuszcza naprawdę dobre seriale. Dowodem na to jest absolutnie rewelacyjny Black Sails. Myślę, że jeśli faktycznie się uda, Amerykańscy Bogowie będą hitem.

8. Syn – Jo Nesbo 

Film Łowcy Głów na podstawie powieści Jo Nesbo o tym samym tytule okazał się świetnym thrillerem, a teraz chciałabym zobaczyć adaptację powieści Syn. W tym przypadku nie wyobrażam sobie innej wersji niż norweskiej. Tylko taka oddałaby specyficzny klimat powieści Jo Nesbo.

9. Długa Ziemia – Terry Pratchett, Stephen Baxter

Długa Ziemia mi się spodobała. Nie jest może zachwycająca, ale stanowi świetny materiał na scenariusz filmu lub serialu. Temat alternatywnej rzeczywistości daje duże pole do popisu dla wyobraźni twórców. W tym przypadku film mogliby zrealizować Wachowscy. Z chęcią bym to zobaczyła.

10. Ostre Przedmioty – Gillian Flynn

Nie wiem jak Gillian Flynn to robi, ale każda z jej trzech powieści nadaje się na ekranizację. Zaginiona Dziewczyna w reżyserii Davida Finchera była naprawdę dobra. Podobnie Ostre Przedmioty świetnie nadają się na przeniesienie na duży lub mały ekran.

 

A Wy które z książek z chęcią zobaczylibyście w filmowej lub serialowej odsłonie?

 • Aleksandra Bernatek

  Zgadzam się co do „Lśnienia” 🙂 mnie się marzy ekranizacja „Cienia wiatru”, a najlepiej całej trylogii „Cmentarz zapomnianych książek” Zafona. Chętnie porównałabym moją wizję z filmem albo serialem

  • Obsesyjna

   Właśnie, Cień Wiatru też mógłby mieć świetną ekranizację. Dziwię, że takie dobre książki nie mają swoich kinowych lub serialowych wersji. Obyśmy się kiedyś doczekały 😉

 • Marta Wyszkowska

  Jeśli chodzi o Gillian Flynn to ponoć ma być serial na podstawie „Ostrych Przedmiotów”, czytałam gdzieś w internecie o tym. 🙂

  • Obsesyjna

   Świetna wiadomość! 🙂

 • „Syn” Nesbo w języku szwedzkim leży u mnie na półce już dobre kilka miesięcy i nie mogę się za niego coś zabrać. ;(

  • Obsesyjna

   Polecam 🙂 Bardzo ciekawy klimat 🙂