Dr Carin Bondar, „Dziki seks. Niesamowite, zaskakujące i absolutnie porażając fakty z życia intymnego zwierząt” – natura miłości

dziki-seks-bondar

Po Dziki seks sięgnęłam z czystej ciekawości. Lubię poznawać otaczający mnie świat, szczególnie naturę. Książka autorstwa biolożki dr Carin Bondar okazała się nie tylko interesującą analizą seksualnego życia zwierząt, ale także obaliła wiele mitów i przybliżyła przy okazji niezwykle ciekawe fakty społeczne ze świata fauny.

Jeśli wydaje się Wam, że seks w królestwie zwierząt to prosty rytuał godowy i przypadkowe parzenie się samców z samicami, ta książka wyprowadzi Was z błędu. Całkowicie odmieni postrzeganie zwierząt, zarówno kręgowców jak i bezkręgowców. Na każdej stronie można dostrzec jak samą Bondar fascynuje jej praca. W końcu nie każdy zostaje ekspertem do spraw seksu zwierząt. Bardzo spodobało mi się, że autorka podzieliła książkę na trzy części: Spotkanie, Seks, Następstwa, dając czytelnikowi możliwość poznawania w odpowiedniej kolejności intymnych sekretów wielu gatunków zwierząt.

Pojęcie normalności w seksie jest zupełnie niemożliwe do zdefiniowania, o czym warto pamiętać. W rzeczywistości nie ma żadnego „normalnego” sposobu, w jaki może czy powinien odbywać się seks. Wprowadzona przez człowieka koncepcja, że coś dzieje się „naturalnie”, szybko zostanie storpedowana, bo jeśli nazwiemy „naturalnymi” wszystkie rzeczy, które dzieją się w przyrodzie, musimy mieć świadomość, że naturalne jest na przykład wbijanie partnerce w czoło ostrego jak brzytwa penisa czy zapładnianie niedorosłych samic, jeszcze zanim dojrzeją ich komórki jajowe. Przerażające? Owszem. Naturalne? Tak.

Seks jest jedną z najważniejszych części życia wszystkich organizmów na naszej planecie. W porównaniu z większością zwierząt, ludzie wypadają dość nudno i blado jeśli chodzi o kwestie intymne. Przykłady, jakie pokazuje Bondar pochodzą głównie ze świata bezkręgowców, ryb czy ptaków. Niektóre są naprawdę mroczne i przerażające. W przypadku ssaków pojawiają się głównie ciekawostki z życia naczelnych. Wynika to z faktu, iż w książce prezentowane są zależności występujące u zwierząt, których rozród i życie nie są kontrolowane przez człowieka.

Dziki seks zapoznał mnie chyba ze wszystkim co intrygujące, a także z tym co szokujące. Autorka porusza takie tematy jak gody, jajeczkowanie, przechowywanie spermy przez samice, zwierzęcy BDSM, homoseksualizm, gwałty, transseksualizm, kanibalizm embrionalny, dzielenie się partnerami, wybredność przy wyborze partnera, masturbacja (przykład zabawki seksualnej, którą skonstruował pewien samiec szympansa po prostu wbił mnie w fotel), czy seksualny kanibalizm u modliszek i pająków. A to tylko niektóre z poruszanych przez Bondar kwestii – na około 300 stronach znalazło się dużo więcej. Mnie szczególnie zaskoczyło, chociaż przecież to całkiem logiczne, jak biologia łączy się z socjologią. Na struktury społeczne w świecie zwierząt duży wpływ ma seks, a naukowcy zdają sobie pytanie: czy to struktury społeczne dostosowują się do seksu, czy seks do nich?

Książka na pewno poszerzyła mój światopogląd, chociaż trochę przysypiałam podczas jej czytania 😉 Myślę, że jest to pozycja idealna dla osób szczególnie zainteresowanych biologią i zoologią. Laicy, co prawda odnajdą się dzięki przejrzystym przypisom, bibliografii i słownikowi pojęć, ale mogą poczuć się nieco znudzeni i przytłoczeni. Dziki seks to taka dość naukowa propozycja, przeplatana sympatycznymi komentarzami autorki i ciekawymi odniesieniami do ludzi. Mimo wszystko, raczej poleciłabym ją głównie osobom szczególnie zafascynowanym biologią.

Moja ocena: 6/10