10 ciekawostek o znanych pisarzach

Autorzy książek dostarczają czytelnikom przeżyć i emocji, tworząc wyjątkowe historie i światy na łamach swoich powieści. Prywatnie pisarze przeżywają upadki i wzloty, poszukują inspiracji, eksperymentują i ulegają własnym fobiom, a wszystko to ma wpływ na ich twórczość. Dzisiaj poplotkujemy trochę o dziesiątce znanych pisarzy, zapraszam 🙂

1. Jo Nesbø, autor cyklu kryminałów o Harrym Hole oraz thrillerów (Syn, Łowcy Głów) stworzył również serię książeczek dla dzieci o doktorze Proktorze. Na cykl składają się cztery książeczki: Doktor Proktor i proszek pierdzioszek, Doktor Proktor i wanna czasu, Doktor Proktor i koniec świata. Być może. oraz Doktor Proktor i wielki napad na bank.
 

2. Fani twórczości Agathy Christie z pewnością zauważyli, że w jej kryminałach bardzo często pojawia się motyw trucizn i chemicznych substancji. Autorka w czasie I i II wojny światowej pracowała jako farmaceutka i posiadała certyfikat Towarzystwa Aptekarzy w Londynie.
 

3. Z pewnością kojarzycie Grahama Mastertona, autora horrorów (m.in. cykl Manitou). Masterton ma na swoim koncie także poradnik seksuologiczny dla kobiet Jak kobieta chce być kochana, wydany pod pseudonimem Angel Smith.
 

4. J.K. Rowling, podobnie jak wielu pisarzy, jest introwertyczką. Na pomysł o Harrym Potterze wpadła czekając na opóźniony pociąg. Nie miała odwagi nikogo poprosić o długopis, aby mu zapisać swoje myśli na papierze. Nakreśliła więc zarys koncepcji w głowie.
 

5. Alex Marwood (Zabójca z sąsiedztwa, Dziewczyny, które zabiły Chloe) to pseudonim literacki brytyjskiej dziennikarki Sereny Mackesy. Jej bestsellerowy debiut The Temp został sklasyfikowany jako powieść dla kobiet. Serena od tej pory postrzegana była jako autorka obyczajówek, przez co popadła w depresję. Zaczęła więc tworzyć mroczne kryminały pod neutralnym pseudonimem.
 

6. Philip K. Dick, pisarz sci-fi, najwyraźniej lubił teorie spiskowe. Uważał, że Stanisław Lem to tak naprawdę grupa pisarzy, która działa na zlecenie partii komunistycznej. Jego podejrzenia wywołał specyficzny styl Lema oraz jego nazwisko, które mogłoby być skrótem jakiejś tajnej rządowej komórki. W 1974 roku napisał w tej sprawie list do FBI.
 

7. Stephen King swego czasu miał problemy z alkoholem i narkotykami. Uzależnienie pokonał dzięki pomocy ze strony rodziny. W powieści Misery, postać psychopatycznej Annie Wilkes jest symbolem nałogu, który zniewala człowieka.
 

8. J.R.R. Tolkien napisał Władcę Pierścieni, którego pierwsza wersja liczyła ponad tysiąc stron, na maszynie do pisania. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt że autor nie potrafił szybko pisać i używał do tego dwóch palców wskazujących. Władca Pierścieni powstawał przez 14 lat, na co wpływ miało między innymi powolne przepisywanie tekstu przez Tolkiena.
 

9. Peter May (cykl Wyspa Lewis) swoją pierwszą „książkę”, a właściwie opowiadanie, napisał w wieku 4 lat. W momecie kiedy rodzice nauczyli go pisać i czytać na podstawowym poziomie od razu zabrał się za stworzenie historii.
 

10. Sir Arthur Conan Doyle, twórca postaci literackiej Sherlocka Holmes'a, wzorował słynnego detektywa na osobie swojego profesora, dr Josepha Bella. Była to dla Doyle'a wyjątkowa postać, gdyż do postawienia diagnozy wystarczyło mu spojrzenie na pacjenta. Nie przypomina Wam to czegoś? 😉

 

 • Pepe Reina

  Niektóre ciekawostki to totalny kosmos 😀 Najlepsza chyba o teorii spiskowej dot. Lema 🙂

  • Ciekawa jestem jak ta sprawa się zakończyła, czy faktycznie ktoś potraktował poważnie tę teorię 😉

   • Marcin Zakrawacz

    Nic nie wynikło ponieważ FBI uznało Dicka za szalonego i nie podjęło żadnych działań 😀

    • Skutki uboczne pisania sci-fi 😉

     • Marcin Zakrawacz

      Raczej narkotyczne wizje 😀

     • Oficjalnie nic na ten temat nie wiadomo 😛

   • Marcin Zakrawacz

    Nic nie wynikło ponieważ FBI uznało Dicka za szalonego i nie podjęło żadnych działań 😀

 • Marcin Zakrawacz

  Masterton pisał całkiem ciekawe poradniki mimo ze teraz trochę trącą myszką 😉

  • Nie miałam okazji czytać żadnego, ale wierzę na słowo 😀 🙂

 • Erato Czyta

  Bardzo fajny post 🙂 Przyznam, że o większości tych rzeczy nie słyszałam i zaskoczyły mnie 😀

  • Dziękuję 🙂 Cieszę się, że dowiedziałaś się czegoś nowego 😉

 • Bookowa Dziewczyna

  Ooo jestem bardzo ciekawa jak Nesbo poradził sobie z literaturą dla dzieci. Muszę poszukać tej serii. Samo Doktor Proktor brzmi czadowo 😉

  • Tytuły są rewelacyjne 😀 Swoją drogą, Jo Nesbo to bardzo ciekawa postać 🙂

 • Tolkien… Cóż, właśnie dlatego większość pisarzy zlecała przepisywanie tekstu 🙂

  • Widzę to oczami wyobraźni, Tolkiena siedzącego przy maszynie i wystukującego litera po literce. Miał cierpliwość 😉

 • Padłam na Tolkienie. Dobrze, że zdążył skończyć, bo bym nie miała co na półce ustawić. 😀

  • Dwa razy przepisywał Władcę Pierścieni, bo jeszcze kopię musiał zrobić. Na szczęście ten czas nie poszedł na marne 🙂

 • A ja myślałam (tak gdzieś słyszałam), że Harry Potter przyśnił się autorce. 🙂

  Największym zaskoczeniem są dla mnie książki dla dzieci Nesbo! 🙂

  • O Harrym Potterze na pewno krąży pełno informacji 🙂 Tak, mnie też Nesbo zaskoczył, myślę że książeczki mogą być naprawdę fajne 😉