Dlaczego warto pokochać książkoholika?

Książkoholika można poznać głównie po tym, że zaczytuje się bez reszty i przeżywa fascynujące przygody książkowe. Potrafi opowiadać o ostatnio przeczytanej powieści z taką pasją, że sprawia wrażenie jakby sam był uczestnikiem zdarzeń. W tramwaju, pociągu czy autobusie najczęściej można go znaleźć z nosem w lekturze. Ulubioną rozrywką książkoholika jest polowanie na książki w księgarniach, bibliotekach i innych miejscach, gdzie można na nie trafić. Dzisiaj Walentynki, więc uznałam że to świetna okazja, by trochę z przymrużeniem oka, trochę na serio, przedstawić dziesięc dowodów na to, że warto umawiać się z molem książkowym 😉
 

1. Mniejszy problem z wyborem prezentów.

Niezależnie od okazji, książka będzie idealnym podarunkiem. Wystarczy tylko wybadać ulubiony gatunek, autora lub poprosić o sporządzenie listy. Kłopot z głowy, a książkoholik za każdym razem będzie szczęśliwy. 
 

2. Ciekawe tematy do rozmów.

Książkoholik ma na swoim koncie wiele przeczytanych opowieści. Chętnie dzieli się fascynującymi historiami i może dostarczyć ciekawych tematów do rozmów. 
 

3. Książkoholicy są empatyczni i wyrozumiali.

Podczas swoich podróży książkowych poznają tyle różnych postaci, że potrafią zrozumieć emocje innych osób. Mogą dać wiele wsparcia i posiadają sporo cierpliwości do radzenia sobie z trudnymi ludźmi, czy sytuacjami.
 

4. Mają dobrą pamięć.

Czytanie stymuluje umysł i poprawia koncentrację. Osoby czytające książki dłużej zachowują dobrą pamięć, dzięki temu są lepiej zorganizowane i mniej chaotyczne. 
 

5. Książkoholicy nie osądzają.

Poznali tak wiele nietypowych splotów zdarzeń i charakterów ludzkich, że ich umysły pozostają otwarte. Książkoholicy to osoby wychodzące poza utarte schematy. 


6. Mają bogatą wyobraźnię.

Ich wyobraźnia przez cały czas się pogłębia. Książkoholicy często fantazjują na jawie i niektóre fantazje są skłonni wcielać w życie, co czyni znajomość z nimi jeszcze bardziej ekscytującą.  
 

7. Nie wymagają nieustannej uwagi.

Książkoholik potrafi spędzać czas sam ze sobą i książką – nie będzie potrzebował nieustannej uwagi i adoracji. Ceni swoją przestrzeń osobistą i szanuje ją u innych. 
 

8. Znajomość z molem książkowym poszerza horyzonty.

Książkoholik może otworzyć przed Tobą drzwi do miejsc i rzeczy, o jakich nie miałaś/-łeś pojęcia. Zwłaszcza, jeśli Wasze gusta róznią się od siebie. 
 

9. Książkoholicy są dobrymi słuchaczami.

Koncentrują się na rozmówcy i potrafią skupić się na historii. Zawsze chętnie wysłuchają, a także doradzą. 
 

10. I najważniejsze, dzięki znajomości z książkoholikiem masz dostęp do jego kolekcji książek.

Czy trzeba więcej argumentów? 😉

 • Oj, ten punkt „Mają dobrą pamięć” powinnaś pominąć. 😉 Strach przed tym, że będziemy pamiętać te wszystkie pozostawione na ziemi skarpetki, może spowodować ucieczkę. 😉

  • Ale w zamian za to pamiętamy o wizytach u lekarzy, listach zakupów, urodzinach i innych okazjach, umówionych spotkaniach – dzięki temu można na nas polegać 😉 A te kilka skarpetek, no cóż, nie może być idealnie 😉

   • Te skarpetki sprawiają, że nie jest „zbyt idealnie”, dodają wiarygodności. 🙂

 • Gify idealne! uśmiałam się! A punkt pierwszy taki w punkt. Przecież lista książek zawsze długa! 😀

  • Dziękuję 😊 cały czas się ta lista powiększa, więc to właściwe niewyczerpalne źródło pomysłów:D

 • Gif z Britney zrobił mi dzień 🙂
  Zgadzam się ze wszystkimi punktami:)

  • 😀 Pewnie jeszcze można by sporo tych punktów dopisać 😉

 • Świetny post! Genialny pomysł. ♥♥ I wszytko to jest prawda. 🙂

 • Punkt 4 z dużym zastrzeżeniem – dobra pamięć, ale książkowa. Życiowa niekoniecznie, przynajmniej u mnie.

  A punkt 10 zdecydowanie najważniejszy 😛

 • Energia

  Nie każdy książkoholik czyta ze zrozumieniem i dla siebie, przez co niby powinien być inteligentny, a może być cepem. No i aby móc z kimś pogadać o książkach, trzeba tego kogoś mieć, a o takich bardzo trudno.

  • To prawda, nie jest łatwo poznać książkoholika, ale jeśli się uda to warto starać się taką znajomość podtrzymać 🙂

 • To takie prawdziwe. 😀 Cudowny, genialny post!

  • Dziękuję i cieszę się, że Ci się spodobało 🙂 Pozdrawiam 🙂

 • Genialny wpis! 😀 Wszystko prawda <3

  Zabookowany świat Pauli

 • Cudowny pomysł na wpis. Niektóre z gifów wywołały uśmiech na mojej twarzy 😀
  Pozdrawiam!
  czytamogladampisze.blogspot.com

  • Dziękuję serdecznie i również pozdrawiam 🙂

 • Bardzo fajny, zabawny a jednak prawdziwy wpis 😀 Zgadzam się prawie ze wszystkimi punktami. Prawie ponieważ niestety punkt 4 u mnie nie działa 🙁 Od zawsze mam problemy z pamięcią a powiem szczerze, że nie widzę żadnej poprawy dzięki czytaniu- chyba kiepski przypadek ze mnie jest 😛 Z ostatnim punktem u mnie też jest różnie, tylko nielicznym pożyczam swoje książki- taka jestem wredna i samolubna 😛

  • No widzisz, ale tu własnie chodzi o tych nielicznych żeby korzystali 😀 Dziękuję za miłe słowo 🙂