Donato Carrisi, „Hipoteza zła” – nie istnieje dobro bez zła

Hipoteza Zła to drugi tom z policjantką, specjalistką od osób zaginionych – Milą Vasquez. Pierwsza z części, Zaklinacz, jest jedną z najlepszych książek z tego gatunku. Oczywiście moim subiektywnym zdaniem. Donato Carrisi dba o autentyczność swoich powieści i postaci. Posługuje się pobudzającym wyobraźnię językiem, obrazowym i nieco refleksyjnym. Wydawnictwo Albatros zadbało o dopracowane tłumaczenie książki z języka włoskiego, co sprawia że czyta się ją przyjemnie i płynnie.

Hipoteza Zła ma dość ciekawą warstwę filozoficzną, w której zawierają się rozważania na temat dobra i zła, a także cienkiej granicy jaka je dzieli. Siedem lat po Zaklinaczu pojawia się kolejna trudna sprawa. Tym razem dotyczy ona bezpośrednio Przedpiekla – wydziału osób zaginionych w policji. Zaginione przed wieloma latami osoby powracają, aby dać o sobie znać w brutalny i szokujący sposób. Wszyscy oni przyjmowali środki na bezsenność przed swoim zniknięciem. Czy Mila Vasquez i tym razem rozwiąże zagadkę, czy ulegnie mrokowi który rośnie w jej duszy?

Przyjrzała się mrokowi, który zuchwale otwierał przed nią swoją paszczę. Nie bała się ciemności, czuła bowiem, że od dziecka tkwi w niej po uszy. Z tym że nie przydawała jej ona odwagi, a Mila nie uciekała przed nią, ponieważ jej potrzebowała.

W porównaniu do Zaklinacza, w Hipotezie Zła autor skupia się bardziej na ludziach i ich motywacjach, niż na kryminologicznych aspektach. Stanowi to ciekawe zróżnicowanie i uzupełnienie poprzedniej części. Hipoteza Zła trzyma w napięciu, nie brak tu także brutalnych zbrodni i intrygujących zagadek. Chociaż momentami fabuła wydaje się trochę naciągana, powieść wciąga i zaskakuje. Kiedy czytelnik myśli że wszystko odkrył, Carrisi przygotowuje mu niespodziankę.

Autor stworzył kawał dobrego thrillera. Wszystko jest ze sobą spójne, a bohaterowie są wielowymiarowi. Mila Vasquez jest jedną z moim ulubionych damskich bohaterek cykli kryminalnych. To nieszablonowa postać, której nie da się porównać z nikim innym.

Polecam Wam cykl o Mili Vasquez jeśli szukacie trzymających w napięciu, dobrze napisanych i zaskakujących thrillerów. Carrisi pokazuje w swoich książkach, że to co złe i brutalne jest również ludzkie. Że nosimy maski, których zrzucenie mogłoby ukazać naszą mroczną stronę.

Moja ocena: 7,5/10

 • Marta Wyszkowska

  A właśnie szukałam jakiegoś thrillera do poczytania 🙂 dzięki!

  • Polecam Zaklinacza i Hipotezę Zła – na pewno się nie zawiedziesz.

 • Pepe Reina

  Brzmi mrocznie. Mam wrażenie, że tylko europejscy autorzy potrafią stworzyć taki klimat ☺

  • Coś w tym jest. Europejskie kryminały i thrillery mają specyficzny, mroczny klimat.

 • Ewa Matuszkiewicz

  Bardzo lubię czytać kryminały i thrilley, ale po włoskich autorów jeszcze nie sięgałam. Chyba warto nadrobić 🙂

  • Warto 🙂 Jeszcze słyszałam, że Istota Zła jest dobra – też włoskiego autora.

 • Adrian Pawłowski

  Chyba za mało krwiste jak dla mnie, ale ciekawa recenzja;)

  • Tak to bardziej powieści budujące napięcie 🙂 Dzięki 😉