Kryzys twórczy – jak sobie z nim radzić?

kryzys-tworczy

Niezależnie czy zawodowa, czy w ramach hobby, każda praca twórcza wymaga zaangażowania, ale też naznaczona jest kryzysami. Jeśli na co dzień piszesz bloga, fotografujesz, redagujesz, projektujesz czy rysujesz, z pewnością dopadają Cię momenty zwątpienia. W głowie pojawia się pustka i nie możesz ruszyć do przodu. Albo, czego ja szczególnie nie lubię, wręcz przeciwnie. W umyśle kłębi się milion myśli i nie potrafisz wybrać z nich tych najważniejszych. Zarówno natłok pomysłów, jak i ich brak to znak, że umysł jest przeciążony. Masz wówczas ochotę rzucić wszystko w diabły? To całkiem normalne, nie jesteś przecież w stanie przez cały czas pracować kreatywnie. Kryzys twórczy jest zjawiskiem, które dopada wszystkich twórców. Co ja robię kiedy dopada mnie niemoc twórcza? Pokażę Ci kilka własnych sposobów na to, jak pobudzić kreatywność.

Uporządkuj miejsce pracy

Przeorganizuj swoje miejsce pracy. Poukładaj inaczej notesy i papiery na biurku. Udekoruj wolną przestrzeń nowym kwiatkiem, czy bibelotem. Zrób cokolwiek, co doda świeżości i odmieni trochę miejsce, przy którym tworzysz. Mózg lubi zmiany, to właśnie one napędzają go do działania.

Zrób coś nowego

Wprowadź nowy element do swojej codzienności – rutyna zabija kreatywność. Rozpocznij naukę nowego języka obcego, sięgnij po całkiem nowy gatunek książki, wybierz się na kurs nurkowania lub zacznij gotować potrawy inspirowane kuchnią irańską, o której wcześniej nie miałeś bladego pojęcia. Twój poziom samooceny i zadowolenia wzrośnie, a umysł pozytywnie rozbudzi.

Rusz się

Nie ma nic lepiej pobudzającego nie tylko ciało, ale i umysł, jak aktywność fizyczna. Nieważne czy to będzie sesja relaksującej jogi, długi spacer, wędrówka po górach czy jazda na rowerze. Wysiłek fizyczny wpływa na poziom endorfin, które poprawiają samopoczucie (na pewno słyszałeś o tzw. euforii biegacza) i pobudzają myślenie dywergencyjne (pobudzanie kreatywności). Dotleniony mózg po prostu pracuje lepiej.

Nic na siłę

Nie zmuszaj się do niczego. Pomimo, iż regularność i systematyczność jest niezwykle ważna w każdym twórczym działaniu, jeśli akurat dopada Cię niemoc, nie próbuj jej pokonać za wszelką cenę. Odpocznij. Mózg sam decyduje kiedy potrzebuje przerwy i nie ma sensu z tym walczyć.

Spraw sobie przyjemność

Zrób coś, co sprawia Ci radość. Idź na spacer, wypij kawę w ulubionej kawiarni, obejrzyj serial lub film polecony przez znajomych, wybierz się do kina lub w podróż. Cokolwiek, co sprawi Ci przyjemność i pozwoli Twojemu umysłowi oderwać się od codzienności. Nie miej wyrzutów sumienia, że trwonisz swój czas. Jeśli Twój umysł jest przeciążony i tak nie osiągniesz zamierzonego efektu, choćbyś skupił na tym całą swoją uwagę.

Zapisuj wszystkie pomysły

Zapisuj wszystko, co przyjdzie ci do głowy. Najlepiej w notesie, gdyż pisanie ręczne bardziej angażuje umysł. Jeśli nie masz pod ręką długopisu, pisz na klawiaturze smartfona. Nie ma żadnego znaczenia, czy pomysły są dobre i czy w ogóle je wykorzystasz. Jedna koncepcja może zaprowadzić cię do całkiem innej, która okaże się strzałem w dziesiątkę. Ciekawym i skutecznym zabiegiem, który czasem stosuję by ćwiczyć swój mózg, jest zapisywanie snów. Najczęściej rano nie pamiętamy, co nam się przyśniło. Kiedy pojawią się przebłyski, spróbuj zapisać w notesie to, co pamiętasz. Może to być świetny początek do stworzenia jakiejś ciekawej historii, czy zainspirowania się. Przede wszystkim jednak ta czynność już od samego rana pobudza umysł do działania.

kryzys-tworczy

Czytaj książki i graj w gry

Planszowe, puzzle, scrabble, jenga, sudoku, abalone czy gry logiczne dostępne w aplikacjach smartfonów. Istnieje wiele gier, które stymulują, wpływają na poprawę koncentracji i ćwiczą intelekt. Książki natomiast rozwijają wyobraźnię i wyciszają. Angażują umysł, pobudzając do pracy wiele obszarów mózgu. Mogą Cię też zainspirować i pozwolą Ci przyjemnie spędzić czas. Same korzyści.

Słuchaj muzyki instrumentalnej

Kiedy mój umysł jest przeciążony włączam muzykę, która zwiększa poziom koncentracji i produktywności. Wprowadza mnie ona w odpowiedni nastrój. Muzyka instrumentalna stymuluje układ limbiczny odpowiedzialny m.in. za proces zapamiętywania i motywacji wewnętrznej. Możesz sięgnąć po muzykę klasyczną, ambient, relaksacyjną, filmową czy specjalne playlisty z utworami na pobudzenie kreatywności.

Szukaj inspiracji

Poświęć czas na poszukiwanie inspiracji – to jeden z lepszych sposobów, by ruszyć do przodu. Blogi, artykuły, programy telewizyjne, wywiady, książki, rozmowy z ludźmi. W dostępnych źródłach, a właściwie w całym swoim życiu, znajdziesz rzeczy, które zainspirują Cię do działania.

Ustal priorytety

Codzienne troski potrafią skutecznie zablokować kreatywne myślenie. Stres, chociaż w wielu przypadkach działa mobilizująco, może zahamować nasze zdolności. Dlatego tak ważna jest odpowiednia organizacja codziennych działań i odpoczynek. Świetnym sposobem jest tworzenie listy priorytetów na najbliższy dzień/tydzień/miesiąc. Stwórz listę tak, by każdego dnia znalazły się na niej nie tylko obowiązki, ale także czynności, które sprawiają Ci przyjemność.

I przede wszystkim pamiętaj,

Nic na siłę.

 

 • Marcin Zakrawacz

  Dark ambient + grafiki Siudmaka i od razu mózg lepiej działa 😀

  • Faktycznie, patrząc na prace Siudmaka można się nieźle zainspirować 🙂 Jest genialny 🙂

 • Na mnie najlepiej działa wyjście i za przeproszeniem spocenie się jak świnka. Jak się dobrze wybiegam mimo zmęczenia od razu mam więcej energii do życia. 😀

  • To jeden z najlepszych sposobów na endorfiny 😉 Nie dość, że dla zdrowia, to i dla ducha 🙂

 • Podrzucam Ukochanemu – przyda mu się 😀

  • Jego też dopadł brak weny? 😀 Mam nadzieję, że szybko minie 😉

 • Faktycznie rady przydatne i już od dawna staram się je stosować. Na bieżąco zdecydowanie zapisuję nowe pomysły. 🙂

  • Cieszę się, że wpis okazał się przydatny 🙂 Pozdrawiam 🙂

 • Łatwo przytaknąć w trakcie czytania, gorzej – zastosować 🙂

  • To prawda, trudniej realizować, ale zawsze warto spróbować 🙂