Ian Ridpath, Wil Tirion, „Miesięczny przewodnik po niebie” – dla miłośników astronomii

Ideały są jak gwiazdy. Jeśli nawet nie możemy ich osiągnąć, to należy się według nich orientować.
-George Bernard Shaw

Miesięczny przewodnik po niebie to dziewiąte wydanie słynnego przewodnika z mapami nocnego nieba, autorstwa Iana Ridpatha i Wila Tiriona. Doskonała propozycja dla początkujących obserwatorów (takich jak ja), którzy mogą czuć się zagubieni na początku swojej przygody z astronomią amatorską. Takie publikacje pomogają przyswoić podstawy i usystematyzować wiedzę. Dzięki poradnikowi poznacie położenie największych obiektów widocznych na naszym niebie – planet (Wenus, Mars, Jowisz i Saturn), gwiazd, gwiazdozbiorów, galaktyk czy mgławic. Niektóre z nich widoczne są gołym okiem czy z użyciem podstawowych narzędzi do obserwacji nieba. 

Miesięczny przewodnik po niebie pozytywnie zaskoczył mnie ilością informacji w tak kompaktowej formie (książka ma nieco ponad 70 stron). Bardzo podoba mi się również wydanie – przyjemne dla oka i praktyczne, a dzięki dużemu formatowi mapy lepiej się prezentują.

We wstępie, w przystępny sposób, wyjaśnione są podstawowe pojęcia i definicje. Dowiecie się m.in. czym są planety, gwiazdy i komety, a także skąd wzięły się ich nazwy. Autorzy wyjaśniają także w jaki sposób dokonywać obserwacji, odczytywać mapy nieba i określać odległości kątowe na niebie. Jest też coś dla zainteresowanych Księżycem – instrukcje dotyczące obserwacji, a także wiele wartościowych informacji i mapki opisujące powierzchnię tego naturalnego satelity naszej planety. W dalszej części, każdy miesiąc roku jest szczegółowo opracowany, opatrzony mapami i komentarzami. Poznamy najjaśniejsze obiekty i gwiazdozbiory widoczne na niebie w latach 2014-2019, a także zapowiedzi ważnych wydarzeń takich jak zaćmienia Księżyca i Słońca, czy roje meteorów. 

Przewodnik przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i już nieco zorientowanych w temacie, fascynatów astronomii. Chociaż osobiście najbardziej lubię zimowe gwiazdozbiory, z wartościowych informacji zawartych w tej publikacji zamierzam korzystać cały rok.
 

Za egzemplarz książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu Arkady.

 • Marcin Zakrawacz

  Fajna sprawa dla początkujących 😀

  • Moim zdaniem to obowiązkowa pozycja dla poczatkujących, wszystko w jednym miejscu i przejrzyście wyjaśnione 🙂

 • Ta okładka jest bajeczna, szkoda, że książka nie dla mnie. :c

  • Marcin Zakrawacz

   Dlaczego nie dla Ciebie? 😉

  • Okładka faktycznie świetnie wygląda 🙂

 • Adrian Pawłowski

  Świetna sprawa, zwłaszcza dla amatorów. Szkoda tylko, że jeszcze będzie aktualny tylko dwa lata, ale pewnie pojawi się kolejne wydanie:)

  • Cały czas są wznowienia tej pozycji 🙂 Ja jestem zachwycona tą książką, wszystkie najważniejsze informacje w zwięzłej formie 🙂