7 najlepszych książek z seryjnym mordercą w tle

Duża część kryminałów i thrillerów ma swoich psychopatów. Opowieści o nich ukazują nam prawdziwe zło, brutalność i brak granic. Z jednej strony czytamy je z zapartym tchem, zaspokajając naszą ciekawość, z drugiej chcemy wierzyć że takie osoby to tylko wytwór czyjejś wyobraźni. Pomimo, iż seryjni mordercy istnieli i istnieją naprawdę, nie chcę mówić o literaturze faktu. Całkiem subiektywnie podzielę się z Wami moimi 7 ulubionymi książkami, w których seryjni mordercy potrafią wzbudzić strach i obrzydzenie, ale też litość. Dla mnie istotna jest warstwa psychologiczna i socjologiczna, więc nie znajdziecie tu samych krwawych powieści, ale raczej te skupione na umyśle przestępcy. Kolejność jest przypadkowa. Postaram się bez spojlerów – być może którąś z pozycji będziecie chcieli sobie przeczytać.

1. Pachnidło – Patrick Süskind

Jedna z moich ulubionych. Zmysłowa, duszna i zakrawająca o szaleństwo. Towarzyszymy mordercy, owładniętego żądzą zapachu, już od jego narodzin. W Pachnidle poznajemy życie Jana Baptysty Grenouille, jego pragnienia i motywacje. To seryjny morderca poszukujący doskonałego zapachu. Jest skłonny zabijać z zimną krwią, aby zrealizować swoje pragnienie. Akcja powieści osadzona jest w realiach XVIII-wiecznego Paryża, co dodaje całej historii smaczku i wprowadza czytelnia w wyjątkowy nastrój.

2. Zaklinacz – Donato Carrisi

Zaklinacz to wstrząsający, zawiły i pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller. Autor, który w swoim prywatnym życiu zna tajniki kryminologii, porusza się w tej tematyce jak ryba w wodzie. Profesjonalnie, opisowo i mrocznie. Stworzył naprawdę ekscytującą opowieść, w której morderca wchodzi w umysły śledczych, bawi się nimi i bawi się także czytelnikami. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale rzadko kiedy poruszany jest w książkach ten typ psychopaty, co w Zaklinaczu.

3. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – Stieg Larsson

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć tej rewelacyjnej powieści. Jestem fanką Larssona, bardzo mi przykro, że odszedł tak szybko i nie doczekał sukcesu. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet to powieść zaskakująca, wymowna i momentami brutalna. Widać, że poruszanie trudnych tematów jest dla autora czymś więcej, niż szukaniem pomysłu na sensację. Mroczna powieść, która kryje w sobie historię pewnej rodziny i krwawych morderstw. A do tego postać Lisbeth Salander, która wywołuje wiele emocji i skrajnych odczuć u czytelnika.

4. American Psycho – Bret Easton Ellis

Mocna i krwawa pozycja. Opisy mogą przyprawić o mdłości. Wizyta w umyśle psychopaty nie jest przyjemna, ale tę książkę chce się czytać. Pomimo narastającej odrazy wobec głównego bohatera i irytacji jego impertynencją, nie mogłam przestać. Bohater, Patrick Bateman, jest przedstawicielem pokolenia yuppie. Akcja toczy się w latach osiemdziesiątych, a cała powieść posiada też głębszą warstwę niż ta w której psychopatyczny młody człowiek, pracujący na co dzień jako doradca bankowy na Wall Street, opisuje swoje morderstwa i inne dewiacje. American Psycho to powieść dla ludzi o mocnych nerwach.

5. A.B.C. – Agatha Christie

Agatha Chistie to królowa kryminału, a jej powieści są dla mnie ucztą. Ponadczasowe, i jak na tamte czasy, bardzo postępowe. A.B.C. to opowieść o seryjnym mordercy, który zabija według liter alfabetu. Jak to u Christie, nic nie jest takie jakim się wydaje, a dla Herculesa Poirota nie ma zbyt trudnych zagadek. Szczególnie podobało mi się skupienie uwagi na psychice seryjnego mordercy i jego motywacjach, jako sposobu na przechytrzenie go. Chyba nikt nie dorówna Christie w kreowaniu intryg, trzymaniu w napięciu i tworzeniu specyficznej atmosfery. Jej książki przenoszą mnie do całkiem innego świata.

6. Ostre Przedmioty – Gillian Flynn

Bardzo dobry kryminał, który pokazuje że każdy z nas ma swoje demony. Bohaterka powieści, dziennikarka, odwiedza swoje rodzinne miasto by przyjrzeć się sprawie morderstw małych dziewczynek. Niewielka miejscowość, zabójstwa dzieci, interesujące postacie i rodzinne tajemnice. Gillian Flynn myli tropy i potrafi zaskoczyć, a do samego końca nie byłam pewna kim jest morderca. Wciągająca powieść, którą warto przeczytać. Autorka ma swój styl, moim zdaniem jest niepowtarzalna i nie potrafię porównać jej do nikogo innego.

7. Obserwator – Charlotte Link

Charlotte Link, niemiecka pisarka, tworzy kryminały i thrillery z bogatą, wielowymiarową warstwą psychologiczną. Uwielbiam ją za to. Całkiem przez przypadek rozpoczęłam przygodę z jej książkami, które od razu przypadły mi do gustu. Obserwator to opowieść o ludzkich dramatach, wyborach i samotności, także wielu trudnych problemach takich jak zdrada, wyobcowanie społeczne czy molestowanie seksualne. Link skupia się w swoich powieściach na postaciach, ich życiu, motywacjach i problemach. Seryjny morderca, który zabije starsze i samotne kobiety, przedstawiony jest nie tylko jako oprawca, ale też ofiara.

  • Patrycja

    Dodałabym jeszcze Tess Gerritsen „Chirurg” 🙂

    • Obsesyjna

      W takim razie koniecznie muszę zapoznać się z tą książką 😉