Czerwcowe zapowiedzi

Maj był dla mnie najbardziej intensywnym miesiącem od początku roku, niestety nie przełożyło się to na przeczytane strony. Ich było mało, ale za to naprawdę wyjątkowych 🙂 Miniony miesiąc zaliczam więc do udanych książkowo, chociaż nie udało mi się zrealizować planu czytelniczego. Co przyniesie czerwiec? Mam nadzieję, że znajdę więcej czasu zarówno na sięgnięcie po zaległe pozycje, jak i nowości. Z zapowiedzi wydawniczych znalazłam kilka, które wyjątkowo mnie zaintrygowały. Może Wam też przypadną do gustu 🙂

 

Orson Scott Card, Ojciec wrót
Data premiery: 13 czerwca
Gatunek: fantastyka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Trzecia część serii Mither Mages (Zaginione wrota, Złodziej wrót) autora znanego z Gry Endera. Historia dwóch równoległych światów – Ziemi i Westil, okraszona magią, spiskami, intrygami i poszukiwaniem własnego miejsca na świecie.


 

Stanisław Lem, Dzienniki gwiazdowe II
Data premiery: 14 czerwca
Gatunek: science fiction
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Piękne wydanie Dzienników gwiazdowych, w które weszły przygody takie jak m.in. podróż ósma, wspomnienia Ijona Tichy'ego i rozważania dotyczące pożytku ze smaków. Rozrywka na najwyższym poziomie.


 

Dot Hutchinson, Kolekcjoner motyli
Data premiery: 14 czerwca
Gatunek: kryminał/thriller
Wydawnictwo: Filia

Psychopata upodabniający kobiety do motyli za pomocą tatuaży i przetrzymujący je w ogrodzie. FBI udaje się odkryć te przerażające miejsce i do pokoju przesłuchań trafia Maya, jedna z ofiar Ogrodnika. Opowiada ona historię swojego życia w ogrodzie…


 

Colson Whitehead, Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
Data premiery:
 14 czerwca
Gatunek: historyczna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros

Książka zdobyła Nagrodę Pulitzera 2017 i National Book Award 2016, a także Goodreads Choice Award w kategorii „historical fiction”. Autor porusza w swoim dziele tematykę m.in. tajników systemu przerzutowego dla zbiegłych niewolników, codzienności życia ludzi w niewoli, ich trudy, ciężką pracę i pragnienie wolności.


 

JP Delaney, Lokatorka
Data premiery:
 14 czerwca
Gatunek: thriller
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte

Trzymający w napięciu obyczajowy thriller z inteligentnym domem w tle – całkiem przyjemna książka z pomysłową fabułą. Przedpremierowo znajdziecie u mnie recenzję powieści.


 

Denis Szabłow, Prawo do zemsty 
Data premiery:
 14 czerwca
Gatunek: fantastyka
Wydawnictwo: Insignis

Coś dla fanów klimatu postapo. Trzecia część postapokaliptycznej trylogii Denisa Szabłowa (Prawo do użycia siły, Prawo do życia) z serii Uniwersum Metro.


 

Rransom Riggs, Baśnie osobliwe
Data premiery:
 14 czerwca
Gatunek: literatura młodzieżowa
Wydawnictwo: Media Rodzina

Zbiór baśni, który towarzyszy znanej serii o Pani Peregrine (Osobliwy dom Pani Peregrine, Miasto cieni, Biblioteka dusz). Książka składa się z opowiadań o osobliwcach, w których pojawiają się zamożni kanibale, księżniczka o wężowym języku czy pierwsza ymbrynka.


 

Wojciech Chełchowski, Andrzej Czuba, Preppersi
Data premiery:
 14 czerwca
Gatunek: poradnik
Wydawnictwo: Muza

Propozycja, którą dedykuję jednemu z moich przyjaciół 😉 Interesujący poradnik dotyczący preppersów – osób, które przygotowują się za w czasu na niespodziewane ekstremalne sytuacje – kataklizmy, katastrofy czy kryzysy. W poradniku znajdziemy także informacje jak przygotować swój własny system bezpieczeństwa, bo preppersem może zostać każdy.


 

 

Steve Silberman, Neuroplemiona
Data premiery: 21 czerwca
Gatunek: literatura naukowa
Wydawnictwo: Vivante

Zainteresowała mnie ta książka, gdyż temat neuroróżnorodności jest jednym z najbardziej aktualnych. Autor przybliża autyzm w szerszej perspektywie i burzy stereotypy. Czy autyzm jest niepełnosprawnością, czy może kolejnym krokiem w ewolucji człowieka?


 

Connie Willis, Pojedynek na słowa
Data premiery: 28 czerwca
Gatunek: science fiction
Wydawnictwo: Wydawnictwo Albatros
polska okładka w przygotowaniu

W Pojedynku na słowa czeka nas wizja niedalekiej przyszłości, w której medycyna pomaga zwiększyć wzajemne zrozumienie między partnerami i zbliżyć ich do siebie. Connie Willis to jedna z ważniejszych postaci w świecie literatury science fiction, jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tej postaci, to przemknęła się już u mnie – Fantastyczne kobiety literatury 


 

 • Pepe Reina

  Preppersi! 🙂 W końcu coś dla mnie 😀

  • Przezorny zawsze ubezpieczony 😉

 • raistand

  A ja czekam na „Wilcze Leże” Andrzeja Pilipiuka. Kolejny zbiór opowiadań „niejakubowych”. 🙂

  • Ja z Pilipiukiem utknęłam na razie na „jakubowych”, ale mam w kolejce inne polecane 😉 O nowościach to nawet nie myślę, muszę najpierw nadrobić. Daj znać czy „Wilcze Leże” się spodoba 🙂

 • Marcin Zakrawacz

  Skoro jesteśmy już przy preppersach to ja bym dodał jeszcze Domowy survival Krzysztofa Lisa 🙂

  • Tak, do kompletu pasuje 😉 Myślę, że „Preppersi” to o tyle dobra pozycja, bo wyjaśnia pewne pojęcia. Dla początkującego w sam raz 🙂

 • Wczoraj dopiero zauważyłam, że Insignis wypuszcza w czerwcu „Prawo do zemsty”. 😀 Choć ja pewnie kupię je dopiero w lipcu, bo premiera będzie już po moim wypadzie do Polski. Z brakujących – wczoraj była premiera „Wojny” Andreja Lewickiego.

  Co do pozostałych czerwcowych premier na ten moment nie planuję nic, choć pewnie za kilka miesięcy się to zmieni (w końcu jest tam Pilipiuk ;)).

  • Ja Pilipiuka na razie sobie odpuszczam, mam tyle zaległości książkowych, że nawet nie chcę o tym myśleć 😀