Zapowiedzi wydawnicze – październik 2016

Wrzesień i pierwsze dni jesieni już za nami. To był piękny miesiąc, ale dla mnie strasznie wyczerpujący. Liczę na spokojniejszy październik, ale na pewno nie w kwestii zapowiedzi wydawniczych. Tutaj dzieją się naprawdę ciekawe rzeczy. Wybrałam dwanaście tytułów, które zaciekawiły mnie najbardziej – część na pewno przeczytam. Czekacie na któreś z nich?

 

1. Mariusz Czubaj, „R.I.P”
Data premiery: 12.10
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: kryminał/thriller/sensacja

Moją uwagę przykuła okładka, która kojarzy mi się z plakatem do amerykańskiego filmu akcji. Nie miałam jeszcze przyjemności zapoznać się z twórczością Marusza Czubaja, z chęcią nadrobię zaległości. R.I.P to dobrze zapowiadająca się sensacja z tajemniczymi zaginięciami w tle. 
 

2. Szczepan Twardoch, „Król”
Data premiery: 12.10
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gatunek: literatura współczesna

Interesująca pozycja z literatury współczesnej. Warszawa, lata 30., gangsterska i brutalna przedwojenna rzeczywistość, pełna konfliktów społecznych, politycznych i narodowościowych. Jestem bardzo ciekawa tej książki, zwłaszcza że Szczepan Twardoch jako socjolog dzieli się trafnymi spostrzeżeniami.
 

3. Katarzyna Bonda, „Lampiony”
Data premiery: 12.10
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: kryminał/thriller/sensacja

Zachwalać Katarzyny Bondy chyba nie muszę, a na tę powieść czekają chyba wszyscy fani twórczości autorki. Lampiony to kolejne przygody profilerki Saszy Załuskiej. Czytałam opinie, że w powieści dzieje się naprawdę dużo. Zapowiada się ciekawie 🙂
 

4. Julia Heaberlin, „Polne kwiaty”
Data premiery: 12.10
Wydawnictwo: W.A.B
Gatunek: kryminał/thriller/sensacja

Lubię thrillery psychologiczne, zwłaszcza jeśli pojwiają się w nich seryjni mordercy. Ktoś zabija młode dziewczyny i przy ich ciałach zostawia żółte kwiaty. Sprawca zostaje ujęty, ale po latach znowu zaczynają pojawiać się te same kwiaty…Chociaż wygląda to na dość typowy schemat, zapowiada się całkiem interesująco. 

.

5. Tom Hillenbrand, „Czerwone złoto. Kryminał kulinarny”
Data premiery: 20.10
Wydawnictwo: Smak Słowa
Gatunek: kryminał/thriller/sensacja

Połączenie ze sobą słów „kryminał” i „kulinarny” wydaje mi się wyjątkowo apetyczne. Zaciekawiła mnie ta książka, której motywem przewodnim jest śmierć najbardziej słynnego kucharza sushi. To drugi tom przygód Xaviera Kieffera, więc muszę nadrobić zaległości. Myślę, że ta powieść dodałaby smaku niejednej biblioteczce.
 

6. Joanne K. Rowling, Jack Thorn, John Tiffany, „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”
Data premiery: 22.10
Wydawnictwo: Media Rodzina
Gatunek: fantastyka

Przypomniało mi się, że książka Harry Potter i Kamień Filozoficzny była moją lekturą w ostatniej klasie szkoły podstawowej. Właściwi zostałam przymuszona do rozpoczęcia mojej przygody z Harrym Potterem 😉 Nie jestem jakąś wielką fanką twórczości Joanne K.Rowling, ale czuję duży sentyment do tej serii. Sztuka Harry Potter i Przeklęte Dziecko wzbudziła spore emocje wśród fanów, a jej premiera w naszym kraju już 22 października.
 

7. Miachael Cunningham, „Dziki Łabędź i inne baśnie”
Data premiery: 25.10
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: fantatstyka

Zaintrygował mnie ten zbiór baśni dla dorosłych. Jestem wielką fanką tego rodzaju opowieści i to nie tylko w literaturze. W książce znajdziemy opowiadania przedstawione w bajkowej konwencji, które urzekają czytelnika ponadczasowością i uniwersalnością. Dla mnie to obowiązkowa pozycja.
 

8. Andrzej Pilipiuk, „Konan Desylator”
Data premiery:
 26.10
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Gatunek: fantastyka 

No i doczekałam się kolejnych przygód najsłynniejszego w Polsce bimbrownika i egzorcysty-amatora – Jakuba Wędrowycza. Seria przygód tego degenerata rozbraja absurdem i poprawia mi humor za każdym razem kiedy do niej wracam. Fantastyka w swojskim, wręcz odpychającym klimacie. Nie mogę się doczekać.
 

9. Remigiusz Mróz, „Behawiorysta”
Data premiery:
 26.10
Wydawnictwo: Filia
Gatunek: thriller/kryminał/sensacja

Kolejna powieść Remigiusza Mroza. W przedszkolu rozgrywa się dramat. Zamachowiec bierze za zakładników dzieci i wychowawców. Nie wiadomo dlaczego i w jakim celu. Gerard Edling, były prokurator, zostaje poproszony o pomoc w negocjaccjach z przestępcą. Czy uda mu się zapobiec tragedii?
 

10. Brandon Sanderson, "Rozjemca"
Data wydania:
26.10
Wydawnictwo: MAG
Gatunek: fantastyka

Kolejne piękne wznowione wydanie powieści Brandona Sandersona. W dodatku całkiem spore, bo książka liczy sobie prawie 700 stron. To pierwszy tom cyklu Siewca Wojny, pełen finezji, intryg i splotów akcji, a przede wszystkim zachwycający światem wykreowanym przez autora. 
 

11. Marlon James, „Krótka historia siedmiu zabójstw”
Data wydania: 27.10
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gatunek: literatura współczesna

Książka zdobyła nagrodę Bookera 2015. Krótka historia siedmiu zabójstw opowiada historię zamachu na Boba Marleya. To punkt wyjścia opowieści, która napisana została z rozmachem, ambitnie i pomysłowo. Jamajskie klimaty to dla mnie coś nowego.
 

12. Neal Stephenson, "7EW"
Data wydania: 28.10
Wydawnictwo: MAG
Gatunek: science-fiction

Kolejna propozycja od wydawnictwa MAG i kolejna ciekawa pozycja w świecie książek. Wizja końca świata, dokładne opisy i bogata wiedza autora – Neal Stephenson ma do zaoferowania powieść napisaną z doskonałym przygotowaniem i rozmachem. Dodatkowo oprawa graficzna zachwyca minimalizmem.

 

 

 • Marta Wyszkowska

  No piękne te nowości, szczególnie mnie ciekawi nowa książka Katarzyny Bondy. W Empiku już można ją zamówić 😀

  • Piękne i aż tyle ich, że nie wiem co wybrać 😀

 • Marcin Zakrawacz

  czekam na 7ew

  • To może być naprawdę dobra lektura 🙂

 • wymieniłabyś się na behawiorystę za dziedzictwo orchana ?